Dilemy: Čo s darčekom, ktorý sa mi nepáči?

V deviatom diele podcastu Dilemy sa zaoberáme vizitami v nemocniciach, vysokých divákoch na predstaveniach a o darčekoch, ktoré sa nepáčia.

Moderátorom podcastu je Dávid Tvrdoň, člen MONO tímu. Do debaty o morálnych dilemách sme si pozvali profesorku Annu Remišovú, ktorá sa etike venuje aj na akademickom poli, a Fera Paulínyho, ktorý si rád kladie viac i menej hypotetické otázky týkajúce sa morálky.

Pošlite nám svoje dilemy na otazky@mono.sk. Pokiaľ nás zaujmú, budeme sa im venovať v niektorom z nasledujúcich dielov.

V ďalšom diele sme riešili nasledovné dilemy:

  • V nemocnici pri vizitách sa rozprávajú doktori o zdravotnom stave pacienta. Pokiaľ na izbe neleží sám, počujú informácie o sebe pacienti navzájom. Zdá sa mi to neetické, na druhú stranu chápem, že nemocničné izby neumožňujú súkromie. Je nejaký spôsob, ako by sa to dalo v prostredí nemocníc vyriešiť?
  • Boli sme na svetoznámom ruskom balete. Pred nami sedel mohutný pán, cez ktorého sme nič nevideli. Najskôr sa nám to zdalo smiešne, smiech nás však čoskoro presiel, keď sme si uvedomili, že sme peniaze za predstavenie vyhodili zbytočne. Je správne, keď si človek kúpi lístok na kultúrne podujatie a pritom si je vedomý, že ľudia sediaci za ním nebudú nič vidieť?
  • Krstná mama môjho manžela nám pred dvoma rokmi poslala na Vianoce darčeky. Mne poslala tričko z drahého značkového obchodu, ktoré sa mi však vôbec nepáčilo a dala som ho sestre. Keď sme sa minulý rok stretli, kúpila mi zas drahé tričko, ktoré vôbec nie je môj štýl. Keďže nám k nemu dala aj bloček, vymenili sme ho za tričko pre manžela, ale jej sme to nepovedali, opäť som tvrdila, že sa mi páči. Tento rok mi dala tričko úplne rovnaké ako to pred dvoma rokmi, akurát v inej farbe. A opäť som tvrdila, že je pekné, aj keď viem, že si ho nikdy neoblečiem. Pri tomto treťom tričku som si uvedomila, že asi by bolo dobré jej nejak naznačiť, že jej výber darčekov mi vôbec nesedí. Ale ako to urobiť a vôbec, ako zachovať, keď dostanem darček, ktorý sa mi nepáči a viem, že ho nevyužijem?

Priniesli sme vám ďalší diel podcastu Dilemy. Budeme radi, ak sa prihlásite na jeho odber cez iTunes, RSS alebo sa prihláste do nášho newslettru s novinkami a okrem nových dielov podcastu sa vždy dozviete aj o našich nových článkoch.

DISKUTOVALI:

Anna Remišová (*1954)

Anna Remišová (*1954)

je profesorka na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave a špecializuje sa na témy podnikateľskej a manažérskej etiky. Na tému etiky napísala niekoľko kníh: Súčasné trendy podnikateľskej etiky. Etické vedenie ľudí v slovenskom podnikateľskom prostredí, Etika a ekonomika, Etika médií, Podnikateľská etika v praxi – cesta k úspechu, Manažérska etika, Etické kódexy a Podnikateľská etika (Úvod do problematiky). (Foto: Mafra Slovakia)

www.sk.wikipedia.org/wiki/Anna_Remišová
Fero Paulíny (*1984)

Fero Paulíny (*1984)

odkedy si pamätá, vždy chcel byť v mimovládke. Už 9 rokov teda robí pre Alianciu Fair-play – watchdog, ktorý sa snaží krotiť moc a pozerať politikom na prsty. V Aliancii sa venuje oceneniu Biela vrana, zastrešuje protikorupčné eventy a komunikuje na webe. Ak by mohol robiť čokoľvek, editoval by texty. Nad etickými dilemami rozmýšľa v sprche a v MHD.

Dávid Tvrdoň (*1987)

Dávid Tvrdoň (*1987)

je novinár závislý len od sociálnych sietí. Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Cez deň okupuje redakciu denníka SME, po večeroch MONO.sk. Je veľkým nadšencom nových trendov v médiách, obzvlášť rád počúva podcasty.

  • PRODUKCIA: Veronika Pizano
  • HUDBA A STRIH: Marián Jaslovský