Dilemy: Pretlačiť svoje dieťa na gymnázium?

V pätnástom diele podcastu Dilemy sme riešili klimatizácie na pracoviskách, zamknutý internetový obsah a pretláčanie svojho dieťaťa na gymnázium.
Moderátorom podcastu je Dávid Tvrdoň, člen MONO tímu. Do debaty o morálnych dilemách sme si pozvali profesorku Annu Remišovú, ktorá sa etike venuje aj na akademickom poli, a Fera Paulínyho, ktorý si rád kladie viac i menej hypotetické otázky týkajúce sa morálky.

Pošlite nám svoje dilemy na otazky@mono.sk. Pokiaľ nás zaujmú, budeme sa im venovať v niektorom z nasledujúcich dielov.

V ďalšom diele sme riešili nasledovné dilemy:

  • S letom u mňa vždy prichádza aj dilema, ktorú riešim už niekoľko rokov. Ide o spolužitie kolegov v kancelárii. Tak ako sa počas zimy vykuruje ústredným kúrením, v lete mnoho firiem chladí priestory klimatizáciou. Ešte som však nezažil firmu, v ktorej by sa nenašli takí, ktorým prekáža zapnutá klíma alebo často aj otvorené okná. Sú aj takí, ktorým je aj pri teplotách smerujúcim k 30tke stále zima – a ja verím, že pociťujú chlad. Na druhú stranu sú ľudia, ktorým je objektívne teplo a často sú nútení „ustúpiť“ pár kolegom, ktorí argumentujú vecami ako bolesť hlavy, hluk (z klimatizácie alebo z ulice pri otvorenom okne), nervozita a podobne. To, že je niekomu „len“ teplo sa považuje za menší diskomfort než spomenuté prekážky, hoci samotná práca a výkon tiež nie je ideálna u človeka, ktorý horšie znáša vysoké teploty a iba nemôže použiť prostriedok na ich zníženie. Ako je vhodné sa zachovať v takýchto situáciach?
  • Ak natrafím na nejaký zamknutý článok v Piane, odložím si ho do záložky. Potom raz za pol roka si zaplatím mesačné predplatné a všetky články si prečítam naraz. Kamarátka mi tvrdí, že to nie je z mojej strany morálne. Má pravdu?
  • Moje dieťa sa hlási na osemročné gymnázium. Viem, že aj iní rodičia tam svoje deti pretláčajú cez známosti a pozornosti. Ak svoje dieťa nebudem takto pretláčať, jeho šanca na prijatie sa znižuje. Je to nemorálne, ale nemám povinnosť voči svojmu dieťaťu urobiť pre neho všetko v mojich silách?

Priniesli sme vám ďalší diel podcastu Dilemy. Budeme radi, ak sa prihlásite na jeho odber cez iTunes, RSS alebo sa prihláste do nášho newslettru s novinkami a okrem nových dielov podcastu sa vždy dozviete aj o našich nových článkoch.

Diskutovali:

Anna Remišová (*1954)

Anna Remišová (*1954)

je profesorka na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave a špecializuje sa na témy podnikateľskej a manažérskej etiky. Na tému etiky napísala niekoľko kníh: Súčasné trendy podnikateľskej etiky. Etické vedenie ľudí v slovenskom podnikateľskom prostredí, Etika a ekonomika, Etika médií, Podnikateľská etika v praxi – cesta k úspechu, Manažérska etika, Etické kódexy a Podnikateľská etika (Úvod do problematiky). (Foto: Mafra Slovakia)

www.sk.wikipedia.org/wiki/Anna_Remišová
Fero Paulíny (*1984)

Fero Paulíny (*1984)

odkedy si pamätá, vždy chcel byť v mimovládke. Už 9 rokov teda robí pre Alianciu Fair-play – watchdog, ktorý sa snaží krotiť moc a pozerať politikom na prsty. V Aliancii sa venuje oceneniu Biela vrana, zastrešuje protikorupčné eventy a komunikuje na webe. Ak by mohol robiť čokoľvek, editoval by texty. Nad etickými dilemami rozmýšľa v sprche a v MHD.

Dávid Tvrdoň (*1987)

Dávid Tvrdoň (*1987)

je novinár závislý len od sociálnych sietí. Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Cez deň okupuje redakciu denníka SME, po večeroch MONO.sk. Je veľkým nadšencom nových trendov v médiách, obzvlášť rád počúva podcasty.

  • PRODUKCIA: Veronika Pizano
  • HUDBA A STRIH: Marián Jaslovský