Dilemy: Ak sa človek nehanbí, mal by sa aj tak prezliekať v kabínkach?

V deviatom diele podcastu Dilemy sa zaoberáme prezliekaním v kabínkach, zlým parkovaním a dilemou neziskového podujatia.

Moderátorom podcastu je Dávid Tvrdoň, člen MONO tímu. Do debaty o morálnych dilemách sme si pozvali profesorku Annu Remišovú, ktorá sa etike venuje aj na akademickom poli, a Fera Paulínyho, ktorý si rád kladie viac i menej hypotetické otázky týkajúce sa morálky.

Pošlite nám svoje dilemy na otazky@mono.sk. Pokiaľ nás zaujmú, budeme sa im venovať v niektorom z nasledujúcich dielov.

V ďalšom diele sme riešili nasledovné dilemy:

  • Muži sa často prezliekajú (maximálna miera odhalenia sú trenky) mimo kabínok, lebo sa nehanbia. Neberú však ohľad na to, že nie každému musí byť príjemný pohľad na ich obnažené telo (pričom to nijako nesúvisí s estetickou krásou). Samozrejme, pri mori či na kúpaliskách je bežné, že sú ľudia iba v plavkách, tam však prichádza do hry akýsi kontext – pri vode to inak nejde bez toho, aby bola obmedzená sloboda masy ľudí. Majú v šatni, kde sú kabínky, morálnu povinnosť ísť sa prezliecť do kabínky?
  • Autá, ktoré sú zle zaparkované (cez viaceré miesta, na invalidoch bez preukazu ŽTP a pod.), ľudia posielajú na portál Parkujem ako debil, ktorý ich zverejňuje. Dávajú tam fotografie aj s poznávacími značkami áut. Je to etické? Ak náhodou áno, bolo by etické fotiť psíčkarov, ktorí po svojich psoch nezoberú výkaly a zverejňovať ich na nejakej stránke?
  • Sme nezisková organizácia, v ktorej pracujeme ako dobrovoľníci. Pripravovali sme podujatie, na ktorom vystupovali rôzni rečníci. Všetci bez nároku na honorár, preplácali sme len dopravu a ubytovanie. Jeden rečník mal prísť zo zahraničia a nárokoval si drahú letenku v biznis triede, pričom my kupujeme len do ekonomickej triedy. My sme však od našich známych z iného podujatia vedeli, že o pár dní na to ide na ďalšie podujatie (komerčné) na Slovensku, ktoré mu dalo honorár vrátane financií letenky a ubytovania. Mali sme preto dve morálne dilemy. Tá naša bola, či a ako mu povedať, že by nám veľmi pomohlo, keby si kúpil letenku z toho druhého honoráru, my by sme mu prispeli do výšky letenky v ekonomickej triede. Druhá dilema bola skôr naše zamyslenie sa nad tým, či bolo od neho morálne pýtať si od nás zaplatenie letenky a teda ušetrenie na honorári za to druhé podujatie. Nakoniec sme jeho pozvanie zrušili kvôli financiám aj kvôli tomu, že sme mali pocit, že k nám nebol férový.

Priniesli sme vám ďalší diel podcastu Dilemy. Budeme radi, ak sa prihlásite na jeho odber cez iTunes, RSS alebo sa prihláste do nášho newslettru s novinkami a okrem nových dielov podcastu sa vždy dozviete aj o našich nových článkoch.

DISKUTOVALI:

Anna Remišová (*1954)

Anna Remišová (*1954)

je profesorka na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave a špecializuje sa na témy podnikateľskej a manažérskej etiky. Na tému etiky napísala niekoľko kníh: Súčasné trendy podnikateľskej etiky. Etické vedenie ľudí v slovenskom podnikateľskom prostredí, Etika a ekonomika, Etika médií, Podnikateľská etika v praxi – cesta k úspechu, Manažérska etika, Etické kódexy a Podnikateľská etika (Úvod do problematiky). (Foto: Mafra Slovakia)

www.sk.wikipedia.org/wiki/Anna_Remišová
Fero Paulíny (*1984)

Fero Paulíny (*1984)

odkedy si pamätá, vždy chcel byť v mimovládke. Už 9 rokov teda robí pre Alianciu Fair-play – watchdog, ktorý sa snaží krotiť moc a pozerať politikom na prsty. V Aliancii sa venuje oceneniu Biela vrana, zastrešuje protikorupčné eventy a komunikuje na webe. Ak by mohol robiť čokoľvek, editoval by texty. Nad etickými dilemami rozmýšľa v sprche a v MHD.

Dávid Tvrdoň (*1987)

Dávid Tvrdoň (*1987)

je novinár závislý len od sociálnych sietí. Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Cez deň okupuje redakciu denníka SME, po večeroch MONO.sk. Je veľkým nadšencom nových trendov v médiách, obzvlášť rád počúva podcasty.

  • PRODUKCIA: Veronika Pizano
  • HUDBA A STRIH: Marián Jaslovský