FOTOSTORY: „Nestačí!“ volali protestujúci na námestiach

V Bratislave sa protestu podľa odhadov zúčastnilo zhruba 65-tisíc ľudí. Svoju nespokojnosť ľudia dávali najavo štrnganím kľúčov, transparentmi a skandovaním. Program demonštrácie bol dlhší, ako týždeň predtým. Na pódiu vystúpilo viac rečníkov, ktorí spolu s organizátormi žiadali zásadné zmeny vo vláde. Demisiu Roberta Fica totiž vnímajú len ako divadlo pre upokojenie verejnosti.

„Potrebujeme politikov, ktorí sa budú správať ľudsky, a nie ako nenásytné zvery,” vyhlásil teológ Ondrej Prostredník. Okrem neho na pódium vystúpili aj Fedor Gál, novinár Martin Mojžiš, herci Juraj Kemka a Richard Stanke či lídri Nežnej revolúcie Filip Vagač a Ingrid Antalová.
Pri predchádzajúcich dvoch stretnutiach ľudí neodradili mrazy, v tento piatok ich zase nezastavil dážď. V Bratislave transparenty nezmokli, no v iných slovenských mestách sa demonštranti zhromaždili v pršiplášťoch a s dáždnikmi.
Pred Starou tržnicou bol vytvorený priestor pre rodiny s deťmi a pod pódiom sa stretli všetky generácie.
Ľudí počas týždňa od poslednej demonštrácie nenahnevala len pochybná demisia Roberta Fica, podmienená preňho výhodnými podmienkami, ale aj to, keď europoslancom povedal, že na východe Slovenska nič nie je. Mestá na východnom Slovensku, ale aj v ostatných častiach, sa preto spolu so svetovými metropolami opäť zaplnili tisíckami ľudí, ktorí skandovali za slušnosť a skutočné zmeny vo vláde.

Tisíce ľudí zaplnili nielen námestie, ale aj okolité ulice. Organizátori ich vyzvali, aby aj oni napísali poslancom koalície a podporili ich požiadavky.
Jednou z hlavných požiadaviek organizátorov je, aby sa ministrom vnútra znova nestal zástupca strany Smer-SD. V najbližších dňoch sa aj na základe ďalšieho politického vývoja dozvieme, či ľudia v piatok vyjdú do ulíc aj po štvrtýkrát.

Tomáš Halász

Tomáš Halász

Šéfredaktor

Profesionálny fotograf špecializujúci sa na reportážnu fotografiu a projekty pre mimovládne organizácie. Spoluzakladal MONO a od roku 2015 je jeho šéfredaktorom. Fotografovať začal ako 13-ročný a už počas štúdia fotografie na strednej škole sa zameral na fotožurnalistiku. Pracoval v tlačových agentúrach ČTK, TASR a v denníku Pravda.

www.tomashalasz.com
Frédérique Hazéová

Frédérique Hazéová

Text

Novinárka a online editorka v časopise .týždeň. Popri práci si robí doktorát na Katedre žurnalistiky UK a pracuje na vlastných projektoch. Zaujíma sa predovšetkým o spoločenské témy so zameraním na globálny rozvoj, dezinformácie a vedeckú žurnalistiku, ktorej sa niekoľko rokov venovala na portáli Science.sk. Moderuje online reláciu .binárne bludisko.