FOTOSTORY: Ako sa stal Lunter županom

Župné voľby 2017. Asi najostrejšie sledovaným krajom je ten Banskobytrický, kde výhra nezávislého kandidáta Jána Luntera nad Marianom Kotlebom presahuje jeho hranice. Čo tomu predchádzalo, ukazujú fotografie miestneho amatérskeho fotografa Martina Dubovského.

Martin sa s Jánom Lunterom poznali už nejaký čas. Keď na seba narazili vo februári 2017, dohodli sa na fotení kampane. Niekoľko dní na to už Martin cestoval na prvú diskusiu s voličmi – vtedy ledva piatimi divákmi v publiku.

Odvtedy až do novembra sprevádzal Jána Luntera a jeho tím po kraji a zachytával verejné vystúpenia, televízne debaty, pochod proti fašizmu, či zákulisie volebnej noci až po odovzdávanie úradu.

Na prvé stretnutia nechodilo veľa ľudí, niekedy ich prišlo päť, niekedy ešte menej.

Malá kôpka prevažne seniorov na stretnutí.

V sídle rodinnej firmy so synom Ondrejom počas plánovania kampane. Ondrej Lunter kampaň viedol a sám kandidoval. Teraz je poslancom VÚC.

Stretnutie v Lučenci, rozhovory, občerstvenie.

Čakanie na začiatok diskusie.

Prehliadka firmy. Ondrej Lunter rozpráva o tom, ako výroba funguje.

Pre rodinu bola kampaň psychickou, fyzickou aj finančnou záťažou. Pri Jánovi Lunterovi stáli od začiatku.

Spomienka na obete invázie vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968, na námestí v Banskej Bystrici 21. augusta 2017.

Z fotenia na billboard.

Kandidátov bolo viacero, tu vidieť hneď štyroch. Martin Klus a Stanislav Mičev sa nakoniec vzdali kandidatúry v prospech Jána Luntera.

Na benzínovej pumpe, cestou na zasadnutie zastupiteľstva v Rimavskej Sobote, kde Marian Kotleba odovzdával úrad novému predsedovi VÚC Jánovi Lunterovi.

Z akcie v Zbojskej.

Pochod proti fašizmu, ktorý sa konal mesiac pred voľbami.

Z televíznej debaty.

Po odvolení išla rodina Lunterovcov venčiť psov. Krátky oddych po náročnej kampani.

Volebný večer v štábe. Tu už bolo jasné, že Ján Lunter vyhral.

Volebný večer.

Oslava víťazstva s manželkou.

Volebná noc.

Preberanie úradu z rúk Mariana Kotlebu.

Úrad predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja bez vlajky Európskej únie. Vlajku, ktorú Marian Kotleba nariadil zvesiť, nový župan krátko po prevzatí úradu dal znovu na svoje miesto.

Martin Dubovský

Martin Dubovský

Foto

Martin Dubovský (1977) sprevádzal kandidáta na župana Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera počas celého priebehu predvolebnej kampane. Fotografii sa venuje vo svojom voľnom čase, okrem dokumentovania rodinného života spolupracuje ako dobrovoľník na kampaniach pre občianske združenie Návrat. Má tri deti, s rodinou žije v Banskej Bystrici.

Romana Juhásová

Romana Juhásová

Fotoeditorka

Fotoeditorka MONO.sk, novinárskej fotografii sa začala venovať počas štúdia žurnalistiky v Bratislave. Vzťah k fotografii a k písanému slovu v minulosti skĺbila ako novinárka pre fotografickú galériu. Pôsobila vo viacerých ľudskoprávnych mimovládnych organizáciách a v Kancelárii verejného ochrancu práv na Slovensku. Od roku 2015 žije v Londýne, kde pracuje na komunikačnom oddelení neziskovej organizácie zameranej na pomoc deťom a mládeži.

Tomáš Halász

Tomáš Halász

Šéfredaktor

Profesionálny fotograf špecializujúci sa na reportážnu fotografiu a projekty pre mimovládne organizácie. Spoluzakladal MONO a od roku 2015 je jeho šéfredaktorom. Fotografovať začal ako 13-ročný a už počas štúdia fotografie na strednej škole sa zameral na fotožurnalistiku. Pracoval v tlačových agentúrach ČTK, TASR a v denníku Pravda.

www.tomashalasz.com