Najlepšie články na MONO v roku 2015
Britská fotografka Sian Davey, matka malej Alice s Downovým syndrómom, zachytáva svoju náročnú cestu prekonávania predsudkov a hľadanie porozumenia so svojou najmladšou dcérou.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že práve jej diagnóza robí tieto rodinné fotografie výnimočnými. Autorka nás ale nabáda vidieť v Alici viac ako „choré“ dievčatko. Pozýva nazrieť do každodenného života dieťaťa, ktoré je rovnaké, ako všetky ostatné deti – zvedavé, hravé, vie sa tešiť, plakať, je súčasťou rodiny a je hodné lásky, nie ľútosti.
13. 11. 2015, Paríž
Piatková noc v Paríži bola iná. Vzduch v reštaurácii je teplý a vonia zmesou parfumov, vína a jedla. A potom výstrely. A ticho.
Náš spolupracovník Adrián Švec trávil večer s priateľkou neďaleko nešťastných udalostí. Priniesli sme jeho svedectvo spolu s fotografiami z jedného z miest činu.
Ivan Mikloš hovorí o tom, ako vojna urýchľuje reformy na Ukrajine, prečo sa Putin prepočítal, a prečo pomôže integrácia Ukrajiny východnému Slovensku.
Počas predreferendového ošiaľu sme priniesli osobnú esej Denisa Bosnića, ktorý napísal, že Slovensko stále nie je pripravené na lásku dvoch ľudí rovnakého pohlavia.
Dokumentárny fotograf Juraj Mravec priniesol svedectvo spoza frontovej línie na východoukrajinskom Donbase. Bezvýchodiskovosť situácie ukrajinských ľudí zachytáva Juraj vo svojej reportáži aj fotografiách, ktoré boli ocené na Slovak Press Photo a rovnako aj na Czech Press Photo.
Vo väčšine domov v Srebrenici žijú ženy – ich muži a synovia sú mŕtvi, mladí odišli. A zvyšní – tí sa aj 20 rokov od masakry boja do mesta vrátiť.
Adrián Švec dve desaťročia po brutálnych činoch opisuje, v akom stave sa mesto nachádza a dokumentuje to aj na svojich fotografiách.
Legenda poľskej reportáže Wojciech Tochman vydal tento rok svoju prvú knihu preloženú do slovenčiny. Reportáž Akoby si kameň jedla je ukážkou z nej a ponúka surový pohľad autora na návštevu Srebrenice.
Reportáž sprevádzajú fotografie Rogera Hutchingsa, britského dokumentárneho fotografa. Snímky pochádzajú zo série o vojne v Bosne a Hercegovine, za ktorú získal prestížne ocenenie World Press Photo.
Nachádza sa na Kube, ale ovláda ho americká armáda. Nie je súčasťou Spojených štátov, ale americká ústava tam platí. Kontroverzné väzenie na vojenskej základni v Guantáname je aj trinásť rokov po vzniku plné kontrastov. Právnych, morálnych aj vizuálnych.
Fotografka Debi Cornwall zachytáva v projekte ‘Gitmo at home, Gitmo at play’ životný priestor ľudí, ktorí nechcene obývajú tento kus tropického raja. Ako bývalá právnička navštívila veľa väzení, ale Gitmo, ako sa základňa prezýva, vyzeralo úplne inak.
Príbehy detí, ktorých rodičia boli obžalovaní zo zločinov proti ľudskosti. Spísala ich reportérka Tanja Matic, ktorá zaoberá sa Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu v Haagu.
Matka, fotografka Kata Sedlák, autorka fotoeseje Chlapčenstvo obdivuhodne zachytáva v tejto sérii obyčajný detský život svojich synov Alana a Olivera. Za fotografie získala ocenenie na Slovak Press Photo.
Spojili sme všetky reportáže oceňovaného českého fotografa Stanislava Krupařa o ruskom Ježišovi. Prečítajte si, ako sa Vissarionovi (vlastným menom – Sergej Torop) podarilo presvedčiť stovky rodín, aby v neho uverili, opustili svoje domovy, predali byty v mestách a dobrovoľne odišli otročiť na miesta, kam sa vždy posielalo iba za trest.