Chlapčenský svet očami mamy

Je leto, čas plynie pomaly, eufóriu strieda melanchólia, hru nuda, rozpálené slnko prudké dažde. Bratia Oliver a Alan prežívajú letné prázdniny ako mnoho iných detí. Zažívajú okamihy, ktoré nie sú ničím výnimočné, nezvykneme im v našom živote prikladať význam míľnikov. Ich protagonisti si na ne v dospelosti pravdepodobne ani len nespomenú.

Fotoesej Chlapčenstvo, z ktorej pochádza publikovaná séria, zachytáva práve takéto leto dvoch malých chlapcov. Aj keď má formu reportáže, nedokumentuje žiadne závažné pamätné udalosti. Dramatická je len vizuálnym prevedením. Napriek tomu, že sa odohráva v kruhu rodiny, nevytvára fotografie, ktoré nájdeme vo fotoalbumoch a fotorámikoch vo väčšine domácností. Dôležitejšiu úlohu ako dramatická udalosť zohráva svet chlapcov, vzťah medzi nimi a taktiež ich staršou sestrou, a najmä intimita, ktorú nikto nevie rozpoznať a vniesť do fotografií tak, ako ich matka – autorka eseje.

Kata Sedlák bude na MONO publikovať dlhodobo. Prihláste sa na MONO newsletter, aby vám nič neušlo.

Kata Sedlák (*1978)

Kata Sedlák (*1978)

Text a fotografie

pochádza z Piešťan. Pracovala ako grafická dizajnérka. Počas materskej dovolenky začala fotografiou zachytávať život svojej rodiny, čo vyústilo do foto projektu „Rodinné príbehy“. Je neustále fascinovaná vnútornou silou osobných vzťahov v rodine, rovnako aj v úzkych komunitách, ktoré dokáže zachytiť s plnou silou okamihu. Autorka si zámerne vyberá tematiku, v ktorej vie rýchlo rozpoznávať emócie. V obsahu prevláda práca so svetlom a intímnosťou vo forme, jasný rukopis porušujúci klasické dogmy. katasedlak.com

  • FOTO: Kata Sedlak
  • FOTOEDITOR: Tomáš Halász
  • TEXT: Romana Juhásová, Tomáš Halász