Dilemy: Existuje supermarketová pokladničná etika?

V podcaste Dilemy z dielne MONO.sk diskutujeme o každodenných problémoch, ktoré trápia vás i nás. Pošlite nám tie svoje na otazky@mono.sk.

V tomto diele podcastu sme diskutovali o týchto otázkach:

Aká je moderná supermarketová etika? V Tescu Express je osamelý pokladník a oproti nemu dve prázdne samoobslužné pokladne. Urazím ho, keď ich použijem, a dám mu tak vedieť, že je nahraditeľný automatom? Alebo práve naopak ulahodím, pretože ho nebudem obťažovať prácou, ktorú vie urobiť aj automat a on môže ísť robiť niečo s pridanou hodnotou človeka, čo zatiaľ v predajni roboty nenahradia, napríklad dokladať tovar?

Moja mama je pohádaná so súrodencami kvôli dedičstvu. Niektorí moji bratranci a sesternice sa so mnou prestali rozprávať, čo mi je veľmi ľúto. Nemyslím si, že keď sú naši rodičia pohádaní, tak aj my bratranci a sesternice musíme popretŕhať rodinné zväzky. Ale postoj niektorých z nich je taký, že si ma na Facebooku dokonca zablokovali. Je tu vôbec nejaký argument, ako im dať najavo, že takto by to nemuselo byť?

Pri prerábaní bytu som mala možnosť ušetriť tým, že zaplatím remeselníkov priamo na ruku. Ušetrím ja aj oni, odvody a dane sú zdieraním. Kde je hranica toho, kedy už sú dane, teda zákon neúsnosné pre občanov a ich obchádzanie nie je nemorálne?

Priniesli sme vám ďalší diel podcastu Dilemy. Budeme radi, ak sa prihlásite na jeho odber cez iTunes, RSS alebo sa prihláste do nášho newslettru s novinkami a okrem nových dielov podcastu sa vždy dozviete aj o našich nových článkoch.

Diskutovali:

Anna Remišová (*1954)

Anna Remišová (*1954)

je profesorka na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave a špecializuje sa na témy podnikateľskej a manažérskej etiky. Na tému etiky napísala niekoľko kníh: Súčasné trendy podnikateľskej etiky. Etické vedenie ľudí v slovenskom podnikateľskom prostredí, Etika a ekonomika, Etika médií, Podnikateľská etika v praxi – cesta k úspechu, Manažérska etika, Etické kódexy a Podnikateľská etika (Úvod do problematiky). (Foto: Mafra Slovakia)

www.sk.wikipedia.org/wiki/Anna_Remišová
Fero Paulíny (*1984)

Fero Paulíny (*1984)

odkedy si pamätá, vždy chcel byť v mimovládke. Už 9 rokov teda robí pre Alianciu Fair-play – watchdog, ktorý sa snaží krotiť moc a pozerať politikom na prsty. V Aliancii sa venuje oceneniu Biela vrana, zastrešuje protikorupčné eventy a komunikuje na webe. Ak by mohol robiť čokoľvek, editoval by texty. Nad etickými dilemami rozmýšľa v sprche a v MHD.

Veronika Pizano (*1985)

Veronika Pizano (*1985)

má v MONO na starosti newslettre a produkciu podcastu Dilemy. Vyštudovala marketing, ktorému sa venuje vo vydavateľstve W Press, ktoré vydáva časopis .týždeň. Bloguje na rôzne spoločenské témy. Venuje sa aj téme slovenského pôrodníctva, o ktorom vydala s Ivetou Aldana a Luciou Lišiakovou knihu Ešte netlačte.

www.veronika.pizano.sk
  • PRODUKCIA: Veronika Pizano
  • HUDBA A STRIH: Marián Jaslovský