Dilemy: Je morálne podmieňovať finančnú pomoc rodičom?

V podcaste Dilemy z dielne MONO.sk diskutujeme o každodenných problémoch, ktoré trápia vás i nás. Pošlite nám tie svoje na otazky@mono.sk.

V tomto diele podcastu sme diskutovali o týchto otázkach:

• Denne využívam mestskú hromadnú dopravu. Častokrát uvoľním miesto druhým, ktorí to podľa mojej mienky potrebujú (seniori, tehotné ženy a podobne) No napriek tomu, že im ponúknem svoje miesto, odmietnu ma so slovami: „Kľudne seďte, o chvíľu vystupujem…“ Aká by mala byť ich a moja reakcia? Lebo sa môže stať, že po toľkom odmietaní jednoducho ľudia ochotní ponúknuť svoje miesto rezignujú a už sa ani nebudú pýtať.

• Na verejnoprávnej televízii bol film Verdikt, kde o vine či nevine pilota rozhodovali diváci. Keď teroristi uniesli lietadlo a smerovali s ním na plný futbalový štadión, vojenský pilot stíhačky ho zostrelil. Desaťtisíce ľudí prežili, ale zomreli všetci pasažieri na palube civilného lietadla. Problém je, že pre nedostatok času armádny letec nedostal súhlas nadriadených a tak sa ocitol pred súdom. Čo si myslíte o verdikte (na Slovensku bol pilot nevinný podľa hlasovania divákov) a čo vôbec o tom, dávať rozhodovať o takýchto otázkach divákom?

• Manžel finančne vypomáha svojim rodičom. Má ešte troch súrodencov, ktorí rodičom nepomáhajú finančne, pretože si to nemôžu dovoliť. Na druhú stranu však často chodia k rodičom, jedia u nich, nechávajú u nich svoje deti, používajú ich auto. Je morálne, aby sme finančnú pomoc rodičom podmienili tým, že jeho súrodenci prestanú takto využívať svojich rodičov bez toho, aby im aj nejak pomáhali?

Priniesli sme vám ďalší diel podcastu Dilemy. Budeme radi, ak sa prihlásite na jeho odber cez iTunes, RSS alebo sa prihláste do nášho newslettru s novinkami a okrem nových dielov podcastu sa vždy dozviete aj o našich nových článkoch.

Diskutovali:

Anna Remišová (*1954)

Anna Remišová (*1954)

je profesorka na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave a špecializuje sa na témy podnikateľskej a manažérskej etiky. Na tému etiky napísala niekoľko kníh: Súčasné trendy podnikateľskej etiky. Etické vedenie ľudí v slovenskom podnikateľskom prostredí, Etika a ekonomika, Etika médií, Podnikateľská etika v praxi – cesta k úspechu, Manažérska etika, Etické kódexy a Podnikateľská etika (Úvod do problematiky). (Foto: Mafra Slovakia)

www.sk.wikipedia.org/wiki/Anna_Remišová
Fero Paulíny (*1984)

Fero Paulíny (*1984)

odkedy si pamätá, vždy chcel byť v mimovládke. Už 9 rokov teda robí pre Alianciu Fair-play – watchdog, ktorý sa snaží krotiť moc a pozerať politikom na prsty. V Aliancii sa venuje oceneniu Biela vrana, zastrešuje protikorupčné eventy a komunikuje na webe. Ak by mohol robiť čokoľvek, editoval by texty. Nad etickými dilemami rozmýšľa v sprche a v MHD.

Veronika Pizano (*1985)

Veronika Pizano (*1985)

má v MONO na starosti newslettre a produkciu podcastu Dilemy. Vyštudovala marketing, ktorému sa venuje vo vydavateľstve W Press, ktoré vydáva časopis .týždeň. Bloguje na rôzne spoločenské témy. Venuje sa aj téme slovenského pôrodníctva, o ktorom vydala s Ivetou Aldana a Luciou Lišiakovou knihu Ešte netlačte.

www.veronika.pizano.sk
  • PRODUKCIA: Veronika Pizano
  • HUDBA A STRIH: Marián Jaslovský