Dilemy: Prejsť v noci na červenú, ak je križovatka prázdna?

V ďalšom diele podcastu Dilemy sa zaoberáme prechádzaním na červenú, miestenkami vo vlakoch a zapáchajúcimi ľuďmi v MHD.

Moderátorom podcastu je Veronika Pizano, členka MONO tímu. Do debaty o morálnych dilemách sme si pozvali profesorku Annu Remišovú, ktorá sa etike venuje aj na akademickom poli, a Fera Paulínyho, ktorý si rád kladie viac i menej hypotetické otázky týkajúce sa morálky.

Pošlite nám svoje dilemy na otazky@mono.sk. Pokiaľ nás zaujmú, budeme sa im venovať v niektorom z nasledujúcich dielov.

V ďalšom diele sme riešili nasledovné dilemy:

  • Kráčam v noci po ulici, prídem na križovatku. Je červená, no nikde v dohľade žiadne autá. Je nemorálne prejsť cez priechod na červenú? Moja základná úvaha je, že toto pravidlo je na to, aby reguloval vzťahy medzi účastníkmi premávky a keďže som v danom momente a na danom priestore jediný účastník, nemá čo regulovať a tým pádom ho nemusím dodržiavať.
  • Cestovala som rýchlikom a na jednej zo staníc sa stalo, že do nášho vagónu nastúpili dve slečny s miestenkami pre miesta, na ktorých sedeli staršie dámy, jedna z nich s hendikepom, mala sťaženú chôdzu. Vlak nebol úplne plný a dokonca aj v rámci vozňa bolo niekoľko voľných sedadiel. Staršie dámy slečnám začali robiť problémy a nechceli ich pustiť na ich miesto, musel to prísť riešiť sprievodca, ktorému tiež vytýkali, že ony ako staršie majú právo na sedenie. S nevôľou sa však nakoniec presunuli. Verím, že slečny boli v práve, keďže si miesta zakúpili a vo vlaku naprieč Slovenskom by bolo aj im veľmi nepohodlné stáť celú cestu. Nevedela som si však veľmi predstaviť, čo by som robila v podobnej situácii ja, najmä ak by prázdne miesta nablízku neboli a videla by som, že osoba, ktorá sedí na mojom mieste, by očividne nevládala cestovať bez sedenia. Príde mi bezcitné takto niekoho vyháňať, no zároveň by to bolo nevyužitie služby, za ktorú som si zaplatila a mám na ňu nárok. Riešení je určite niekoľko, bolo by správne povedzme „prestriedať sa“ počas cesty alebo mám ako mladšia rovno ustúpiť a hľadať si miesto niekde inde?
  • Vždy, ked v MHD narazím na zapáchajúceho človeka (zrejme bez domova), v hlave sa mi roztočí etický kolotoč. Najprv si pomyslím: chudák, asi fakt MHD je jeho jediný vyhriaty priestor cez deň. Potom si ale poviem, že ale fakt hnusne smrdí. Rozmýšľam, či požiadam vodiča, prípadne priamo jeho, aby vystúpil? Ako eko-aktivistovi mi záleží na tom, aby MHD bola atraktivna, a teda nesmradľavá. Som zlý človek?

Priniesli sme vám ďalší diel podcastu Dilemy. Budeme radi, ak sa prihlásite na jeho odber cez iTunes, RSS alebo sa prihláste do nášho newslettru s novinkami a okrem nových dielov podcastu sa vždy dozviete aj o našich nových článkoch.

Diskutovali:

Anna Remišová (*1954)

Anna Remišová (*1954)

je profesorka na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave a špecializuje sa na témy podnikateľskej a manažérskej etiky. Na tému etiky napísala niekoľko kníh: Súčasné trendy podnikateľskej etiky. Etické vedenie ľudí v slovenskom podnikateľskom prostredí, Etika a ekonomika, Etika médií, Podnikateľská etika v praxi – cesta k úspechu, Manažérska etika, Etické kódexy a Podnikateľská etika (Úvod do problematiky). (Foto: Mafra Slovakia)

www.sk.wikipedia.org/wiki/Anna_Remišová
Fero Paulíny (*1984)

Fero Paulíny (*1984)

odkedy si pamätá, vždy chcel byť v mimovládke. Už 9 rokov teda robí pre Alianciu Fair-play – watchdog, ktorý sa snaží krotiť moc a pozerať politikom na prsty. V Aliancii sa venuje oceneniu Biela vrana, zastrešuje protikorupčné eventy a komunikuje na webe. Ak by mohol robiť čokoľvek, editoval by texty. Nad etickými dilemami rozmýšľa v sprche a v MHD.

Veronika Pizano (*1985)

Veronika Pizano (*1985)

je marketingová manažérka a vysokoškolská pedagogička na FMK UCM v Trnave. Neustále hľadá nové možnosti poznávania a rozširovania svojich obzorov.

  • PRODUKCIA: Veronika Pizano
  • HUDBA A STRIH: Marián Jaslovský