Dilemy: Ak tehotenstvo nebolo plánované, mal by mať otec možnosť vzdať sa otcovstva?

V podcaste Dilemy z dielne MONO.sk diskutujeme o každodenných problémoch, ktoré trápia vás i nás. Pošlite nám tie svoje na otazky@mono.sk.

V tomto diele podcastu sme diskutovali o týchto otázkach:

V USA sa jeden pár rozišiel ešte predtým, než vedeli, že žena je tehotná, bolo to neplánované. Muž dieťa nechcel, žena nešla na potrat. Následne sa s ním súdila a súd mu nariadil platiť alimenty. Ak má žena možnosť ísť na potrat, nemal by mať muž možnosť aspoň možnosť vzdať sa otcovstva, ak to tehotenstvo nebolo naplánované?

Je morálne, že mi doktor odporúča homeopatické prípravky? Napríklad na kašeľ mi povedal, aby som si kúpila homeopatický sirup. Tiež mi povedal, že mám vyradiť mlieko, že to zahlieňuje. Pritom sú to vedecky vyvrátené veci a ja neviem, ako mám reagovať. Zmeniť doktora je jedna vec, ale on to odporúča aj ďalším ľuďom. Ako na to reagovať?

Ak sú obaja rodičia vegetariáni (prípadne jeden vegetarián, druhý nie), je správne, ak aj ich dieťa vychovávajú v tomto štýle od útleho veku? Ide skôr o všeobecnú otázku v zmysle toho, do akej miery by mali byť hodnoty rodičov aj hodnotami detí?

Priniesli sme vám ďalší diel podcastu Dilemy. Budeme radi, ak sa prihlásite na jeho odber cez iTunes, RSS alebo sa prihláste do nášho newslettru s novinkami a okrem nových dielov podcastu sa vždy dozviete aj o našich nových článkoch.

Diskutovali:

Anna Remišová (*1954)

Anna Remišová (*1954)

je profesorka na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave a špecializuje sa na témy podnikateľskej a manažérskej etiky. Na tému etiky napísala niekoľko kníh: Súčasné trendy podnikateľskej etiky. Etické vedenie ľudí v slovenskom podnikateľskom prostredí, Etika a ekonomika, Etika médií, Podnikateľská etika v praxi – cesta k úspechu, Manažérska etika, Etické kódexy a Podnikateľská etika (Úvod do problematiky). (Foto: Mafra Slovakia)

www.sk.wikipedia.org/wiki/Anna_Remišová
Fero Paulíny (*1984)

Fero Paulíny (*1984)

odkedy si pamätá, vždy chcel byť v mimovládke. Už 9 rokov teda robí pre Alianciu Fair-play – watchdog, ktorý sa snaží krotiť moc a pozerať politikom na prsty. V Aliancii sa venuje oceneniu Biela vrana, zastrešuje protikorupčné eventy a komunikuje na webe. Ak by mohol robiť čokoľvek, editoval by texty. Nad etickými dilemami rozmýšľa v sprche a v MHD.

Veronika Pizano (*1985)

Veronika Pizano (*1985)

má v MONO na starosti newslettre a produkciu podcastu Dilemy. Vyštudovala marketing, ktorému sa venuje vo vydavateľstve W Press, ktoré vydáva časopis .týždeň. Bloguje na rôzne spoločenské témy. Venuje sa aj téme slovenského pôrodníctva, o ktorom vydala s Ivetou Aldana a Luciou Lišiakovou knihu Ešte netlačte.

www.veronika.pizano.sk
  • PRODUKCIA: Veronika Pizano
  • HUDBA A STRIH: Marián Jaslovský