Hľadanie Alice

Každá budúca matka verí v narodenie zdravého dieťaťa. Čo ale robiť vtedy, ak sa tento sen nesplní? Britská fotografka Sian Davey, matka malej Alice s Downovým syndrómom, zachytáva svoju náročnú cestu prekonávania predsudkov a hľadanie porozumenia so svojou najmladšou dcérou.

„Po jej narodení som bola konfrontovaná s vlastným strachom a neistotou, čo to znamená mať tak iné dieťa,“ povedala pre MONO autorka.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že práve jej diagnóza robí tieto rodinné fotografie výnimočnými. Autorka nás ale nabáda vidieť v Alici viac ako „choré“ dievčatko. Pozýva nazrieť do každodenného života dieťaťa, ktoré je rovnaké, ako všetky ostatné deti – zvedavé, hravé, vie sa tešiť, plakať, je súčasťou rodiny a je hodné lásky, nie ľútosti.

Umelkyňa a dlhoročná psychoterapeutka konfrontuje hlboko zakorenené predsudky, s ktorými sa spoločnosť cez prsty pozerá na ľudí s Downovým syndrómom. Na príklade svojej dcéry ukazuje, že majú rovnaké pocity ako ktokoľvek iný, a sú, ako všetky ľudské bytosti, jedinečnými osobnosťami. Vlastné predsudky musela sama prekonať tou najťažšou cestou, na konci ktorej našla bezpodmienečnú lásku medzi matkou a dieťaťom.

 

„Predstavujem si, aké by to mohlo byť, keby sa na Alicu pozeralo rovnako ako na iné deti, bez výnimky. Tento projekt je venovaný jej, Alici.“

Sian Davey

Sian Davey

Foto

Sian Davey je britská fotografka žijúca v Brightone. Má za sebou 15-ročnú prax ako psychoterapeutka. V roku 2014 získala medzi inými cenu New York Photo Awards a Lens Culture Emerging Photographers Award, taktiež bola finalistkou ceny Taylor Wessing National Portrait Prize 2014. Momentálne je študenkou magisterského štúdia fotografie na Plymouth University. Vystavovala vo Veľkej Británii, v Číne, Španielsku aj v Spojených štátoch.

www.siandavey.com
Romana Juhásová

Romana Juhásová

Fotoeditorka

Fotoeditorka MONO.sk, novinárskej fotografii sa začala venovať počas štúdia žurnalistiky v Bratislave. Vzťah k fotografii a k písanému slovu v minulosti skĺbila ako novinárka pre fotografickú galériu. Pôsobila vo viacerých ľudskoprávnych mimovládnych organizáciách a v Kancelárii verejného ochrancu práv na Slovensku. Od roku 2015 žije v Londýne, kde pracuje na komunikačnom oddelení neziskovej organizácie zameranej na pomoc deťom a mládeži.

Tomáš Halász

Tomáš Halász

Šéfredaktor

Profesionálny fotograf špecializujúci sa na reportážnu fotografiu a projekty pre mimovládne organizácie. Spoluzakladal MONO a od roku 2015 je jeho šéfredaktorom. Fotografovať začal ako 13-ročný a už počas štúdia fotografie na strednej škole sa zameral na fotožurnalistiku. Pracoval v tlačových agentúrach ČTK, TASR a v denníku Pravda.

www.tomashalasz.com