Kiska: Cesta do paláca

Páni v oblekoch, uhladení a s pripravenými vyhláseniami. Takto poznáme politikov, s ich tlačovými konferenciami, predvádzaním sa pred kamerami a nacvičenými frázami. Len málo ľudí vie, ako naozaj vyzerá politická kampaň, jej zákulisie a celý jej priebeh.

Magazín MONO sa rozhodol, že do týchto zvyčajne neprístupných miest nazrie. Že bude mesiace sprevádzať kandidáta na prezidenta Slovenskej republiky, od príprav kampane, počas jej priebehu až do vyhlásenia výsledkov. Andrej Kiska a jeho tím súhlasili, že nijako nezasiahnu do materiálu magazínu MONO. Mali sme kontrolu nad nafoteným materiálom aj autorskú nezávislosť. A my sme im sľúbili, že fotoesej Tomáša Halásza zverejníme až po ukončení prezidentskej kampane – aby nemohla nijako zasiahnuť do prezidentských volieb. Fotoesej Cesta do paláca je výsledkom.

Všetky náklady si redakcia MONO hradila sama.

I. Kampaň

Dve kreslá, stôl a pár desiatok usadených ľudí čakajú v sále miestneho Domu kultúry. Len jeden volebný plagát pri vstupe naznačuje, že sa jedná o politický míting. Osvetlenie, desiatky darčekových predmetov, silné vizuály – teda to, čo by človek očakával pri prezidentskej kampani milionára, nenájde.

Andrej Kiska príde medzi ľudí, nasleduje potlesk. A spolu s ním sa objavia aj dvaja mladíci v mikinách Thor Steinar, rozprestrú plachty s nápismi o úžere a sektárstve. Tretí ich odfotí a rýchlo sa ponáhľajú do auta s bratislavskou značkou. Cestou opľujú člena volebného tímu.

“To sú naši plachtonosiči. My by sme sa s nimi aj porozprávali, ale vždy sa tak ponáhľajú,“ usmieva sa Elena Vacvalová, ktorá mítingy moderuje. Potom začne Kiska rozprávať o svojom živote.

Kým Andrej Kiska rozpráva, v zákulisí sedia ľudia z jeho tímu. Sprevádzali sme ich takmer tri mesiace. V domoch kultúry, v sálach hotelov, vo volebnom štábe. Koncom minulého roka sme sa rozhodli zdokumentovať prezidentskú kampaň, podobne, ako to robia veľké média v zahraničí. Tím Andreja Kisku bol za.

Kampaň mala svoju antikampaň, ktorá sa po prvom kole ešte zintenzívnila. Bilbordy dokáže pokresliť hocikto, no milióny profesionálne vyrobených letákov, podozrenie na zapojenie silových zložiek či útoky spriaznených médií naznačujú, že niekto nad Kiskom systematicky premýšľa.

II. S médiami a bez nich

Jedna vec je zarábať peniaze a riadiť firmu. Iné je, keď vás posadia pred televízne kamery, oproti úradujúcemu premiérovi či ďalším profesionálnym politikom. Andrej Kiska začínal skôr ako neskúsený a opatrný diskutér.

Rado Baťo a Sergej Michalič, členovia jeho volebného tímu ho pripravujú na rôzny vývoj nasledujúcej televíznej diskusie. Kiska postupne prešiel desiatkami takýchto sedení a príprav. Žiaden volebný tím však neurobí z človeka dokonalého rečníka. No zmena nastala: budúci prezident získaval na sebadôvere, nechal si poradiť, prestal pôsobiť strnulo.

Kedysi mohla stačiť dobrá intuácia, no dnešné politické kampane sa aspoň čiastočne riadia výsledkami interných volebných prieskumov. Takýchto prieskumov si tím Andreja Kisku nechal urobiť niekoľko. V hotelovej izbe sleduje volebný tím v televízore fokusovú skupinu, ktorú vedie sociológ s respondentami. Pýta sa ich na kandidátov, na volebné témy, na rôzne verzie bilbordov a mediálnych spotov. Takto sa testuje a overuje, či stratégia kandidáta funguje.
Ale aj či bude fungovať tá budúca.

III. Prvá volebná noc

Je sobota, desať hodín večer. Uzavreli sa volebné miestnosti, novinári čakajú vo volebnej centrále v hoteli Devín. Do miestnosti vojde Andrej Kiska, sledujú ho desiatky kamier a fotoaparátov. Ešte netuší, či vôbec prejde cez prvé kolo.

A netuší to ešte niekoľko hodín, kým začnú prichádzať prvé výsledky zo Štatistického úradu. Na jeho výsledky sa začína doťahovať Radoslav Procházka, tím znervóznie. No kým členovia jeho tímu pravidelne odchádzajú na nervóznu cigaretu, Andrej Kiska sedí v kresle a rozpráva sa v zákulisí s dcérou. Novinári zatiaľ čakajú vo vedľajšej sále.

Okolo polnoci je výsledok takmer istý: Kiska pokračuje do druhého kola, podobne ako úradujúci premiér. No ten utrpel víťazstvo, od Kisku ho oddeľujú iba necelé štyri percentá voličských hlasov.

Už v tú víkendovú noc pokračuje kampaň. A Kiska oznamuje, že podá trestné oznámenie na Roberta Fica za výroky v televíznych debatách

Syn Andrej a dcéra Natália gratulujú k postupu do druhého kola. Boli nervóznejší, ako ich otec.

IV. Druhé kolo

Kampaň sa vyostruje. Znovu sa rozpráva o úžere aj scientológií, no premiér každých pár dní mení rétoriku. Objavujú sa nové protikiskovské aj proficovské letáky, hovorí sa o snahách podplatiť ľudí, aby diskreditovali premiérovho protikandidáta. Pred špinavou antikampaňou ho počas diskusie Trendu a Sme vystríhajú aj neúspešný kandidát na českého prezidenta Karel Schwarzenberg či bývalá premiérka a neúspešná prezidentská kandidátka Iveta Radičová.

Robert Fico a jeho tím zjavne znervózneli. Hovorí sa o interných prieskumoch, ktoré naznačujú, že antikampaň nefunguje – šéf Smeru začína v predvolebných diskusiách vystupovať ako skúsený štátnik s dobrými európskymi kontaktmi, ktorý bude spájať politikov a krajinu.

Kiska opakuje, že nechce vstupovať do konfliktov. To potvrdzoval počas celej kampane, keď si zachovával rozvahu a chladnú hlavu.

Čakáme v zákulisí na príchod neúspešných kandidátov Milana Kňažka a Rada Procházku (na snímke vľavo). Zrazu Andrejovi Kiskovi zapípa sms správa od Kňažka: nepríde. Vraj už povedal všetko a nemá ďalší dôvod hovoriť, aj keď sľúbil, že sa na spoločnú tlačovú konferenciu dostaví.

Nezatancovali by ste pred kamerami na pesničku Happy? Pýtajú sa redaktori televízie Markíza. Je krátko po rozhovore počas prebiehajúcej kampane do druhého kola. Televízia zatiaľ tento materiál neodvysielala.

Kampaň skončila. Je štvrtok, platí moratórium a o výsledku rozhodujú v sobotu 29. marca ľudia.

V. Dobrý koniec, nový začiatok

Po viac ako dvoch mesiacoch, po mítingoch v rôznych hoteloch a v kultúrnych domoch, počúvania volebného štábu, televíznych debát a analýz sedíme spolu v apartmáne hotela Devín. Je noc zo soboty na nedeľu, 29. marec 2014 a o pár hodín sa dozvieme, či bola niekoľkomesačná kampaň úspešná.

Je po desiatej hodine večer, už druhý raz a zároveň naposledy sa počas týchto prezidentských volieb uzavreli volebné miestnosti a rátajú sa hlasy. S Andrejom si už nejaký čas tykáme.

Je pokojný, napätie opadlo. Nervózni sú všetci ostatní – volebný tím, jeho deti, ja. No už po zrátaní desiatich percent začína byť jasné, že toto bude zdrvujúce víťazstvo.

Keď zrátajú iba čosi cez polovicu volebných obvodov, Róbert Fico náhle zvoláva novinárov. V centrále Smeru uznáva porážku a bez možností pýtať sa otázky odchádza preč. Andrej Kiska to sleduje v televízii a usmieva sa. A po chvíli začína premýšľať, aké ťažké bude mať jeho cesta do paláca pokračovanie.

Sme sami dvaja v miestnosti, Andrej sa prechádza a pripravuje sa na finálne tlačové vyhlásenie. Iba cvakajúca uzávierka fotoaparátu ruší ticho budúceho prezidenta.

Text a fotografie:

Tomáš Halász

Tomáš Halász

Šéfredaktor

Profesionálny fotograf špecializujúci sa na reportážnu fotografiu a projekty pre mimovládne organizácie. Spoluzakladal MONO a od roku 2015 je jeho šéfredaktorom. Fotografovať začal ako 13-ročný a už počas štúdia fotografie na strednej škole sa zameral na fotožurnalistiku. Pracoval v tlačových agentúrach ČTK, TASR a v denníku Pravda.

www.tomashalasz.com
  • Editor textu: Tomáš Prokopčák
  • Fotoeditori: Jozef Jakubčo, Matúš Zajac

Páčil sa ti tento článok?