Mesiac fotografie

Festival Mesiac fotografie je v plnom prúde. Ktoré výstavy odporúča MONO?

Fotografia dokáže zachytiť okamih, sprostredkovať atmosféru, ukázať nevysloviteľné. Vďaka Mesiacu fotografie, môžete vidieť svet očami fotografov na 31 výstavach z viac ako 17 krajín sveta. MONO odporúča najmä tieto výstavy.

FARM SECURITY ADMINISTRATION

1935 – 1943

Výstava Farm Security Administration je súborom fotografií vytvorených pre rovnomennú vládnu agentúra pre hospodársku pomoc farmárom, ktorá vznikla v Spojených štátoch v 30. rokoch 20. storočia.

Vedením informačnej sekcie historického oddelenia agentúry bol poverený ekonóm a amatérsky fotograf Roy Emerson Stryker. Tomu sa svojich nadriadených podarilo presvedčiť o sile kvalitných fotografií pri získavaní podpory. Tak vznikla takzvaná Strykerova jednotka fotografov, ktorá dokumentovala život na americkom vidieku so zameraním na sociálnu problematiku. Boli medzi nimi dnes významné mená ako Dorothea Lange, Arthur Rothstein, Jack Delano, Marion Post Wolcott, Walker Evans a mnohí ďalší.

Fotodokumentárny projekt Farm Security Administration sa stal legendou a vzorom pre systematickú obrazovú dokumentáciu sociálnej problematiky. Svojim rozsahom zostáva dodnes neprekonaný.

Výstavu v bratislavskom Dome umenia si môžete pozrieť do 18. decembra.

Autor: Dorothea Lange

Autor: Dorothea Lange

Autor: Jack Delano

Autor: Arthur Rothstein

Autor: John Vachon

2016 Sony World Photography Awards

Kultúra, architektúra, príroda, portréty i zátišia. Útrapy utečencov, ekologické problémy, život s cirkusom, starodávne čínske dediny či talianske paradajky. Uznávaní profesionáli aj mladé talenty.

Sony World Photography Award si uchováva status jednej z najväčších a najpestrejších fotografických súťaží. Tento rok porota vyberala z rekordných vyše 230 tisíc fotografii z viac ako 180 krajín sveta. Výstava Sony World Photography Awards putovala z londýnskeho Somerset House aj na bratislavský Mesiac fotografie. Predstaví víťazné a porotou vyzdvihnuté fotografie vytvorené v priebehu minulého roka.

Prestížna súťaž počas svojich takmer desiatich rokov existencie ocenila a pomohla budovať kariéru mnohým dnes uznávaným fotografom. Je považovaná za jedno z najvplyvnejších fotografických podujatí. Napriek tomu si zachováva svoju otvorenosť, zapojiť sa do nej môže ktokoľvek, čo prispieva k jej jedinečnej pestrosti.

Výstava v Expo@Eurovea potrvá do 4. decembra.

©Julien Mauve, Francúzsko, nominácia v profesionálnej kategórii Konceptuálna fotografia, 2016 Sony World Photography Awards

© Kevin Frayer, Kanada, 1. miesto v profesionálnej kategórii Ľudia, 2016 Sony World Photography Awards

© Maroesjka Lavigne, Belgicko, 1. miesto v profesionálnej kategórii Krajina, 2016 Sony World Photography Awards

©JetmirIdrizi, TransBrasil, kategória Kampaň, 2016 Sony World Photography Awards

©Kei Nomiyama, Japosko, nominácia v otvorenej súťaži, Low Light, 2016 Sony World Photography Awards

JINDŘICH ŠTREIT

DOMOV (BEZ) DOMOVA HOMELAND (WITHOUT) HOME

Uznávaný český fotograf a pedagóg Jindřich Štreit v rámci Mesiaca fotografie predstavuje výber z cyklu Domov (bez) domova.

Sociálny dokument zobrazuje život ľudí bez domova v Čechách. Tejto téme sa Jindřich Štreit venuje dlhodobo, je predmetom jeho najnovšej publikácie Kde domov můj. Štreit je známy svojím ľudským prístupom k sociálnym námetom – ľuďom na okraji spoločnosti, drogovo závislým, handikepovaným, či seniorom.

Výstava v Galérii 19 potrvá do 4. decembra.

Jindřich Štreit, Domov (bez) domova.

Jindřich Štreit, Domov (bez) domova.

Jindřich Štreit, Domov (bez) domova.

Jindřich Štreit, Domov (bez) domova.

Jindřich Štreit, Domov (bez) domova.

ROGER BALLEN

DIVADLO PRÍZRAKOV

Ten, kto prahne po originálnom umeleckom zážitku, by nemal obísť výstavu Divadlo prízrakov od amerického fotografa Rogera Ballena.

Ballen začínal ako dokumentárny fotograf, neskôr si osvojil vlastný štýl nazývaný „dokumentárna fikcia“. V prelomovom projekte Divadlo prízrakov posúva konvenčné hranice fotografie ešte ďalej a vytvára unikátnu estetickú kombináciu fotografie a divadla. Inšpiráciu čerpá s rukou vyrytých obrázkov na začiernenom okne opustenej ženskej väznice.

Výstava v Galérii mesta Bratislava bude otvorená až do 15. januára.

Roger Ballen, Divadlo prízrakov, Čierna diera, 2013

Roger Ballen, Divadlo prízrakov, Strážcovia, 2011

Roger Ballen, Divadlo prízrakov, Waif, 2012

Podrobný program Mesiaca fotografie a viac informácii nájdete na http://2016.mesiacfotografie.sk.

 
 
Romana Juhásová

Romana Juhásová

Fotoeditorka

Fotoeditorka MONO.sk, novinárskej fotografii sa začala venovať počas štúdia žurnalistiky v Bratislave. Vzťah k fotografii a k písanému slovu v minulosti skĺbila ako novinárka pre fotografickú galériu. Pôsobila vo viacerých ľudskoprávnych mimovládnych organizáciách a v Kancelárii verejného ochrancu práv na Slovensku. Od roku 2015 žije v Londýne, kde pracuje na komunikačnom oddelení neziskovej organizácie zameranej na pomoc deťom a mládeži.