Bude neslušné, ak tringelt v reštaurácii nedám?

V podcaste Dilemy z dielne MONO.sk diskutujeme o každodenných problémoch, ktoré trápia vás i nás. Pošlite nám tie svoje na otazky@mono.sk.

V tomto diele podcastu sme diskutovali o týchto otázkach:

• V kaviarňach a reštauráciách väčšinou nechávam pár desiatok centov navyše, resp. zaokrúhľujem, “aby sa nepovedalo”. Myslím si, že ide o akési nepísané pravidlo, no z princípu som proti nemu. Veď aký tringelt za svoju prácu dostáva upratovačka, novinár či úradník? Takisto sa na to možno pozerám inými očami ako študentka VŠ, ktorá nezarába. Je tu teda niekoľko dilém:
Vidím problém v tom, že v prípade reštaurácie tým nemám možnosť oceniť prácu kuchára, ale len čašníka.
Je lepšie nechať málo ako nedať žiaden tringelt, ak som nebola výnimočne spokojná?
Bude považované za neslušné, ak tringelt obsluhe nedám?

• Otázka je aktuálne najmä pre leto – Je etické, že muži chodia v na ulici hore bez?

• Je etické otvoriť si štvorposchodovú škôlku bez dvora a užívať denne ihrisko vo vnútrobloku, ktoré je pri nej a ktoré opravilo a stará sa oň občianske zruženie obyvateľov vnútrobloku? Je užívané matkami s deťmi z okolia a škôlka ho chce na vlastné náklady oplotiť, aby splnilo hygienické štandardy. Pozemok a ihrisko vlastní mesto, ktoré povolenie dalo, nedali však povolenie na oplotenie. Situácia je komplikovaná, ale otázka je najmä o tom, že pomerne malé ihrisko bude okupovať 80 detí zo škôlky.

Priniesli sme vám ďalší diel podcastu Dilemy. Budeme radi, ak sa prihlásite na jeho odber cez iTunes, RSS alebo sa prihláste do nášho newslettru s novinkami a okrem nových dielov podcastu sa vždy dozviete aj o našich nových článkoch.

Diskutovali:

Anna Remišová (*1954)

Anna Remišová (*1954)

je profesorka na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave a špecializuje sa na témy podnikateľskej a manažérskej etiky. Na tému etiky napísala niekoľko kníh: Súčasné trendy podnikateľskej etiky. Etické vedenie ľudí v slovenskom podnikateľskom prostredí, Etika a ekonomika, Etika médií, Podnikateľská etika v praxi – cesta k úspechu, Manažérska etika, Etické kódexy a Podnikateľská etika (Úvod do problematiky). (Foto: Mafra Slovakia)

www.sk.wikipedia.org/wiki/Anna_Remišová
Fero Paulíny (*1984)

Fero Paulíny (*1984)

odkedy si pamätá, vždy chcel byť v mimovládke. Už 9 rokov teda robí pre Alianciu Fair-play – watchdog, ktorý sa snaží krotiť moc a pozerať politikom na prsty. V Aliancii sa venuje oceneniu Biela vrana, zastrešuje protikorupčné eventy a komunikuje na webe. Ak by mohol robiť čokoľvek, editoval by texty. Nad etickými dilemami rozmýšľa v sprche a v MHD.

Veronika Pizano

Veronika Pizano

má v MONO na starosti newslettre a produkciu podcastu Dilemy. Vyštudovala marketing, ktorému sa venuje vo vydavateľstve W Press, ktoré vydáva časopis týždeň. Bloguje na rôzne spoločenské témy. Venuje sa aj téme slovenského pôrodníctva, o ktorom vydala s Ivetou Aldana a Luciou Lišiakovou knihu Ešte netlačte.

www.veronika.pizano.sk
  • PRODUKCIA: Veronika Pizano
  • HUDBA A STRIH: Marián Jaslovský