MONO má dva roky. Čo ďalej?
Na začiatku bola chuť experimentovať a publikovať dlhšie články, aké nám v slovenských médiách chýbali.
Davať priestor skúseným autorom, ale aj spolupracovať so študentmi, aby získali skúsenosti z praxe. Ako malé občianske združenie, bez zamestnancov či sponzorov, ale s nadšením to skúsiť.
Nám sa to zdá už ako veky, ale dnes sú to len dva roky, odkedy sme prišli s prvým článkom: Celibát. Prečo ľudia odmietajú sex.
Prešli sme si úspechmi, ale aj krízami. Odhalili sme falošných diskutérov, pozreli sa do zákulisia prezidentskej kampane, či podporili rovnoprávnosť menšín.
Aj v konkurencii so zabehnutými médiami sa nám podarilo získať niekoľko významných novinárskych ocenení a etablovať sa ako priestor pre kvalitnú žurnalistiku.
To všetko by však nebolo možné bez domácich aj zahraničných autorov, ktorých máme tú česť odpublikovať. Bez členov združenia, ktorí pracujú bez nároku na honorár. Bez našich partnerov, ktorí nám pomáhajú prinášať kvalitnú tvorbu zo zahraničia.
A v neposlednom rade bez podpory vás – čitateľov, ktorí nás svojím záujmom, zdieľaním, komentármi či aj finančne podporujú v ďalšej tvorbe.
Za toto vám v mene celého tímu MONO ďakujem.
S vývojom prichádza aj zmena. Postupne publikujeme viac zahraničných článkov, o ktorých si myslíme, že majú hodnotu aj pre slovenského čitateľa.
Pravidelne publikujeme to najlepšie zo slovenskej fotožurnalistiky, čoho dôkazom je opätovné ocenenie na Slovak press photo pre troch autorov publikovaných na MONO.
Ani na vlastnú tvorbu sme nezanevreli. Plánujeme sa dlhodobo venovať závažným témam. Naším cieľom však nie je kvantita, ale kvalita. Preto sa nebránime ani témam, ktorých spracovanie si žiada mesiace práce.
Veríme, že nás budete ďalej sledovať, pripravujeme niekoľko noviniek.
Na oslavu druhého výročia jedného experimentu vám prinášame výber z tvorby MONO.sk.
V mene celého tímu vám prajeme príjemné čítanie.
Ďakujeme naším partnerom
The Bridge – jazyková škola
Absynt – vydavateľstvo reportážnej literatúry
Celibát. Prečo ľudia odmietajú sex
Patrik Galajda, Michal Gavroň, Pavel Sibyla, Martina Vyskočová
Kiska: Cesta do paláca
Fotoesej Tomáša Halásza
Ukradnuté fotky, falošní blogeri. Aj takto sa robí marketing v prospech Smeru
Lukáš Onderčanin, Filip Struhárik, Lucia Vitteková
Ukrajina: Včera ju ovládal zlodej, dnes jej kradnú územie
Reportáž Michala Burzu
ID – Roztrhaná identita utečenca
Fotoséria Roberta Tapperta
Otče, odpusť, zhrešil som. Milujem muža
Denis Bosnić, Michal Burza