Komentár: Celibát nemusí byť úplný nezmysel

Komentár: Celibát nemusí byť úplný nezmysel

CELIBÁT je nezmysel. Je príliš jednoduché a lacné vysloviť čosi podobné.

No aj keby to bola pravda, je intelektuálne vzrušujúcejšie sa na to pozrieť inak: pokúsiť sa objaviť aspoň nejaké dôvody, prečo celibát až taká hlúposť nie je. Prinajhoršom nám zostane skúška sporom.

PRVÝ POKUS by mal smerovať k náboženstvu. Lenže tu budeme mať asi najväčší problém.

Vo štvorici evanjelií Nového zákona sa totiž slovo celibát nevyskytuje a nejaký dôvod asi má, že mnohé kresťanské cirkvi a spoločenstvá partnerské zväzky svojich pastierov tolerujú.

O vystupovaní Ježiša – ak vôbec historicky jestvoval – proti manželstvu nemáme vedomosti, skôr naopak. A keď už, tak namieste je skôr predpokladať, že v jeho dobe a v jeho veku (u učeníkov to vieme) mali manželky jednoducho všetci.

Takýto stav pri kňazoch by zrejme v západnej katolíckej cirkvi aj zostal, keby sa Rím natoľko nevidel v gnosticizme a napokon si v dvanástom storočí neuzákonil opak.

Nech už sú dôvody tohto (a vo svojej dobe extrémne reálpolitického) nápadu akékoľvek, výsledkom je, že dnes máme pred sebou argumenty o oddanosti viere a Božiemu kráľovstvu či nerozdrobovaní majetku. A tie sú… no, slabé.

Môžeme mať vôľu, ale na pôde náboženstva celibát skôr neobhájime.

DRUHÝM POKUSOM nech je biológia. Na prvý pohľad je to jasné: správanie, ktoré nevedie k zachovaniu môjho rodu a odovzdávaniu mojej dedičnej informácie, je z pohľadu prírody totálne zbytočné.

Ak sa však na rôzne živočíšne stratégie pozriete hlbšie, možno zistíte, že to predchádzajúce vyhlásenie je prinajlepšom hlboké zjednodušenie.

Z pohľadu biológie a konkrétneho jednotlivca je celibát, samozrejme, vždy hlúposť. No jestvuje množstvo druhov, v ktorých majú na rozmnožovanie právo len niektoré jedince, avšak o potomstvo sa stará trebárs celá svorka.

Za istých podmienok sa tak ukazuje, že zdržanlivosť (a pre podstatu argumentu je jedno, ako veľmi vynútená) môže byť pre druh užitočnejšia, ako keby každý bojoval s každým o právo na hocičo.

Prečo by to nemohlo platiť aj u ľudí? Ak by celibát viedol k tomu, že ľudia by svoj čas investovali namiesto do výchovy vlastných potomkov do zlepšovania sveta pre všetkých a svet by sa zároveň aj reálne zlepšoval, celibát by mohol byť užitočný.

tomas-prokopcakVÝSLEDKOM je tak paradox. Kým na pôde viery ešte aj ten celibát obhájime iba ťažko, práve prírodné vedy by nám mohli dať odpoveď, že celibát nemusí byť nevyhnutne nezmysel. A to je rozkošné zistenie.

Čítajte tiež:
Téma: Celibát. Prečo ľudia odmietajú sex
Galéria: Ako sa líši život súčasného a bývalého katolíckeho kňaza

  • TEXT: Tomáš Prokopčák