Prečo vznikol magazín MONO.sk

Prečo vznikol magazín MONO.sk

PÁR MESIACOV dozadu zakladatelia tohto magazínu premýšľali, ako vhodne naformulovať jeho misiu. Jedna z verzií znela nasledovne: MONO založila v máji 2013 skupina novinárov, lebo sa im chcelo. K vyčerpávajúcej charakteristike to má ďaleko. Ale je to pravda.

O MNOHO ROKOV skôr sa na stránkach novín pravidelne objavovali články o populačnej explózii. Ako sa svet v blízkej dobe neznesiteľne zaľudní a ničoho nebude dosť, lebo nás tu bude príliš. Slabšie nátury možno začali nakupovať múku a cukor do zásoby, šialenejšie nahlas snívali sen o tretej svetovej vojne, ktorá by človečenstvo trochu preriedila. No minimálne vo vyspelejšej časti sveta, sa stal presný opak. „Západ“ starne a niektoré štáty pomalinky vymierajú.

Približne v rovnakom čase rôzne kúty zemegule začal prepájať internet. Komunikácia, ako sme ju dovtedy poznali, získala nový rozmer. Internet zmenil a neustále mení svet, a právom sa objavuje v anketách o najväčšom vynáleze v dejinách.

Internet na nepoznanie zmenil aj mediálny svet. V dobrom aj v zlom. Nemá zmysel rozoberať, čo predstavuje to dobré a čo opak. Už aj preto, že obe kategórie sa u jednotlivcov často menia.

Napríklad tuposť a nevraživosť v diskusiách pod článkami na webe niekoho bytostne rozčuľuje, pričom iný je šťastný, že internet konečne poskytol priestor na jeho „názory“. Internet, podobne ako vízie o preľudnenej planéte Zem naplnil i poprel mnohé očakávania. Záleží na tom, kto a odkiaľ sa pozerá.

REALITU súčasného mediálneho sveta nemožno považovať za konečný stav a je isté, že o desať rokov bude vyzerať celkom inak. No v tomto momente sa na malom Slovensku určite nájde dosť ľudí, ktorí očakávali, že web vykompenzuje ich sklamanie z ponuky tlačených titulov.

Racionálne dôvody na to nikdy neboli. Ale niekoľko jedincov verilo a stále verí, že na priestorovo akoby nekonečnej sieti musí existovať aj žurnalistika v slovenčine, ktorej tvorcovia sa nebudú pri každej téme snažiť stlačiť realitu do troch odsekov.

Tento druh čitateľov si snáď MONO nájde. Možno ho nájdu aj ďalší, unavení zo záplavy správ bez kontextu, ktoré denne a zadarmo nájdu na internete. Takmer isté je i to, že niekoľkých ľudí náš magazín sklame, lebo si nastavili očakávania privysoko. Je to v poriadku a je to výzva pre nás, aby sme si ich priazeň raz získali späť. No keby to aj nevyšlo, svet sa nezrúti. Pretože tento magazín nevznikol preto, aby zaplnil dieru na trhu, ani aby zachránil svet pred povrchnosťou a hlúposťou. pavel-sibylaBa ani preto, aby jeho zakladatelia vďaka nemu zázračne zbohatli.

MONO vzniklo preto, lebo sa nám ho jednoducho chcelo založiť. A z pochabej viery, že vám dokážeme priniesť obsah, ktorý vás bude baviť sledovať.

Veľa inšpiratívneho čítania vám praje

Pavel Sibyla