Red Cat: Za oponou bratislavského kabaretu

Kabaret, kedysi obľúbený druh zábavy, životný štýl bohémov. Spája sa s 19. storočím a ulicami Paríža a mnohí ho poznajú iba z filmov ako Moulin Rouge. Nečakali by ho v tmavom dvore na Obchodnej ulici v Bratislave. Práve tu funguje Red Cat Cabaret Club v celej svojej noblese a zdanlivej dekadencii. Pod jeho pozlátko sa detailne pozrela mladá bratislavská dokumentárna fotografka Dorota Holubová.

Red Cat Cabaret otvoril v minulom roku dramaturgicko-herecký tandem Vašo Púčik a Lucia Siposová s cieľom oživiť zašlú slávu tohto takmer zabudnutého umenia. Ako sa na kabaret patrí, na javisku sa hrdo prezentujú príťažlivé dámy a elegantní páni v extravagantných kostýmoch a odvážnych číslach, ktoré bavia aj dráždia. Ako profesionálni herci sa plne oddávajú svojim rolám, máme tu tajomnú múzu a psyché kabaretu, i kabaretného principála.

Dorotina séria čerstvo ocenená na Slovak Press Photo 2017 v kategórii Svet umenia však neostala pred pódiom a prináša zábery spoza opony. Aj tu naďalej cítiť vzrušujúcu atmosféru a nádych nostalgie, no učínkujúci zároveň odkladajú masky. Za trblietavým plášťom predstavení sa vynára únava, drina, nervozita, rôznorodé medziľudské vzťahy a vznikajú prekvapivo intímne fotografie.

Sériu Red Cat si môžete pozrieť na vlastné oči priamo v rovnomennom bratislavskom klube. Výstava pod kuratelou Branislava Štěpánka sa otvára už v utorok 14. Novembra. Vernisáž sprevádza kabaretné predstavenie.

 

 

Pozvánka na vernisáž fotosérie
Red Cat Doroty Holubovej

 
Dorota Holubová

Dorota Holubová

Foto

Dorota Holubová (1989) je portrétna a dokumentárna fotografka na voľnej nohe z Bratislavy. Absolvovala fotografickú stáž v Ázii, kde vznikli jej prvé fotografické dokumentárne projekty, ktoré boli ocenené na súťaži v Slovak Press Photo 2016 v kategóriách portrét a každodenný život. V roku 2017 bola nominovaná cenou World Press Photo na Joop Swart Masterclasse a na Novinársku cenu za najlepšiu fotografiu za rok 2016 so sériou Balifornia a ocenená Slovak Press Photo  2017 v kategórií svet umenia so sériou RED CAT a v kategórií portrét so sériou Sami Sebou. Pracuje vo fotoateliéri Holubník, kde fotí portréty a popritom sa venuje rôznym fotografickým dokumentárnym projektom, ktoré sú zamerané na komunity ľudí a zákulisie umeleckého sveta.

Romana Juhásová

Romana Juhásová

Fotoeditorka

Fotoeditorka MONO.sk, novinárskej fotografii sa začala venovať počas štúdia žurnalistiky v Bratislave. Vzťah k fotografii a k písanému slovu v minulosti skĺbila ako novinárka pre fotografickú galériu. Pôsobila vo viacerých ľudskoprávnych mimovládnych organizáciách a v Kancelárii verejného ochrancu práv na Slovensku. Od roku 2015 žije v Londýne, kde pracuje na komunikačnom oddelení neziskovej organizácie zameranej na pomoc deťom a mládeži.