Vypnite internet, nečítajte diskusie
Podľa očitých svedkov bol víkendový snem vládnej strany Smer veľká nuda. Žiadne odvážne vízie, žiadna vzrušujúca diskusia, ba ani žiadne meno prezidentského kandidáta nezaznelo. Pozrite si fotky a video z toho divadla. (To nie je posmešná poznámka, smerácky snem sa naozaj konal v divadle.) A potom si skúste predstaviť, ako tú tesilkovú nudu prerazí nahá Miley Cyrus vznášajúca sa nad hlavami kolesíkov na veľkej demolačnej guli. A prítomným lascívne zaspieva “I will always want you…“
Komu sa zdá takáto predstava riadne uletená, nech vie, že Miley je veľká fanúšička strany Roberta Fica. Presnejšie, niekto, kto si ukradol podobizeň tejto americkej speváčky, je oddaný obhajca Smeru. A okrem nej tiež legendárny hokejista Nedomanský, zosnulý evanjelický farár či mladý bábkoherec z Bratislavy. Mená či tváre týchto a ďalších ľudí sú zneužívané vo virtuálnom svete internetu ako falošné identity, pod ktorými ktosi chŕli chválospevy na Smer.
Nie je vylúčené, že aj iné slovenské strany majú v diskusiách pod článkami či na Facebooku oddaných obhajcov s vymyslenými menami a nepravými podobizňami. Ale v ostatnom čase sa nevyskytla žiadna tak dobre zorganizovaná skupina falošných diskutérov, ako tá drukujúca vládnej partaji. Ak ich chcete spoznať a dozvedieť sa ďalšie zaujímavosti na túto tému, prečítajte si náš tretí veľký článok.
Niektorí z čitateľov iste zatúžia po dôkaze usvedčujúcom organizátora tejto armády falošných diskutérov. Autor tohto komentára si myslí, že je nepodstatné, či ich riadi Anton Martvoň, Tomanovej pes alebo odkiaľsi zo záhrobia kráľ starých Slovákov. Podstatné je, že s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa tak deje s posvätením niekoho blízkeho strane.
Z internetových diskusií sa stal nekonečný priestor použiteľný pre účely politického marketingu. Marketing, o ktorom vám Erik Tomáš asi nikdy nenapíše kajúcny list. Lebo síce nie je nezákonný, ale ani etický. Túžba pochváliť sa pred svetom slovami “pretiahol som Miley Cyrus na našu stranu”, musí zostať nenaplnená.
V tejto chvíli je potrebné sa zmieriť s internetom, na ktorom vás niekto pod falošným menom môže dobre mierenými poznámkami manipulovať. Aby ste si mysleli to, čo si ani on sám nemyslí. Komentáre pod článkami, recenzie na rôzne produkty, kritiky knižných noviniek… Všade tam už dávnejšie zavládli neisté časy, keď človek môže veriť iba tomu, čo sám napísal.
Čo s tým? Moderované diskusie, ktoré práve zavádza SME.sk sú len časť odpovede. Ďaleko je doba – ak vôbec niekedy nastane – keď najčítanejší spravodajský portál dokáže odhaliť každého falošného diskutéra. Potrvá tiež, kým sa k rovnakému kroku podujmú všetky weby s potenciálom ovplyvniť názor voliča. A ešte skôr sa určite nájdu ľudia, ktorí si sami seba vážia tak málo, že budú ochotní pod svojim pravým menom kopať za hocikoho, kto zaplatí.
Jediná dobrá rada tak znie – vypnite internet, nečítajte diskusie. Aspoň na chvíľu. A otvorte oči, napnite uši, zapnite rozum. Ak máte pochybnosti, či nie sú novinári príliš prísni na vládnu stranu, choďte sa pozrieť všade tam, kde mala šancu a už aj čas pohnúť veci k lepšiemu. Chcete mať istotu, že ste vybrali pre dcéru tú najlepšiu školu? Zájdite do nej aj inokedy, nielen počas dňa otvorených dverí, porozprávajte sa so žiakmi a ich rodičmi.
Vráťte sa načas z digitálnej súčasnosti k analógu, k priamemu spojeniu so svetom. Áno, môže sa stať, že vám bude pripadať ešte horší ako ten, o ktorom ste čítali na internete. Ale aspoň budete mať istotu, že je pravý. Ten, o ktorom sa v diskusiách dočítate od ľudí s falošnými menami, je babylonská veža, ktorá sa neprirodzene nakláňa doľava.
Pavel Sibyla
Čítajte tiež:
TÉMA: Ukradnuté fotky, falošní blogeri. Aj takto sa robí marketing v prospech Smeru
GALÉRIA: Pozrite sa, kto manipuluje diskusie na internete