vysavac

Krakow Photomonth

V piatok 19. mája otvára svoje brány Mesiac fotografie v poľskom Krakove, Krakow Photomonth. Počas 15 rokov existencie si vytvoril povesť uznávanej platformy pre diskusiu o fotografii v modernom svete a jedného z popredných fotografických festivalov Európy.

Pestrý hlavný program pod názvom From the Outside, Looking In zastreší dokumenty po stopách UFO, spomienky na americký vidiek, nekonvenčné zobrazenie vojny či archeologickú štúdiu.

Mimo hlavného programu, v sekcii ShowOFF, vystavia svoje práce mladí umelci. Festival sprevádza prehliadka portfólií a desiatky sprievodných udalostí.

The War From Here

Kolektívna výstava The War from Here zoskupuje individuálne práce fotografov ako Lisa Barnard, Nina Berman, Monica Haller a iných, ktorí si vybrali nekonvenčný prístup k zobrazeniu vojny.

Miesto drsnej novinárskej fotografie plnej ľudského utrpenia zvolili inovatívne techniky. Nezvyčajné fotografie nútia diváka zamyslieť sa nad tým, ako vnímame konflikt prostredníctvom tohto média.

Page spread from book by Ehren W. Tool, 2010. Courtesy of the artist

Nina Berman, Bomb Iraq, Times Square, New York City, from the Homeland series, 2003 © Nina Berman | NOOR

Martha Rosler, Cleaning the Drapes, from the series House Beautiful: Bringing the War Home, ca 1967–1972 © Martha Rosler. Courtesy of the artist

Susan Lipper, Grapevine: 1988–1992

Výstava Grapevine je pomenovaná po malej komunite z východnej Virginie v USA, Grapevine Branch. Fotografka Susan Lipper v nej žila v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Postupne sa stala súčasťou komunity a začala obyvateľov spovedať a fotografovať. Zvolila nekonvečný prístup k tradičnej dokumentárnej fotografii, svoje objekty ako hercov nabádala k štylizovaniu sa do nimi zvolenej role.

Susan Lipper je americká fotografka. Jej fotografie sú súčasťou kolekcie Metropolitného múzea v New Yorku, Múzea súčasného umenia v Los Angeles a Victoria an Albert Museum v Londýne.

Susan Lipper, from the Grapevine: 1988–1992 series © Susan Lipper. Courtesy of the artist and Higher Pictures

Susan Lipper, from the Grapevine: 1988–1992 series © Susan Lipper. Courtesy of the artist and Higher Pictures

Susan Lipper, from the Grapevine: 1988–1992 series © Susan Lipper. Courtesy of the artist and Higher Pictures

Divisive Moments (Rozvratné momenty)

Od pristátia na mesiaci po teroristický útok z 11. septembra, fotografia často slúži ako základný kameň pre konšpiračné teórie. Výnimkou nie sú ani kontroverzné dohady o mimozemšťanoch a UFO.

Umelec a kurátor Gordon MacDonald načrel do fotoarchívov UFO a špeciálne pre Krakow Photomonth 2017 zostavil kolekciu fotografií, dokumentov, kníh a filmových materiálov, ktoré skúmajú existenciu UFO. Projekt vznikol v spolupráci s The Photographers’ Gallery v Londýne.

UFO Poster, from the UFO Photo Archives of Wendelle Stevens. Collection of Gordon MacDonald

Photograph of Rama by abductee João Valério da Silva, from the UFO Photo Archives of Wendelle Stevens. Collection of Gordon MacDonald

Photograph by Eduard „Billy“ Meier, from the UFO Photo Archives of Wendelle Stevens. Collection of Gordon MacDonald

Krakow Photomonth potrvá do 18. Júla. Viac info o festivale nájdete na http://photomonth.com

 
 
Romana Juhásová

Romana Juhásová

Fotoeditorka

Fotoeditorka MONO.sk, novinárskej fotografii sa začala venovať počas štúdia žurnalistiky v Bratislave. Vzťah k fotografii a k písanému slovu v minulosti skĺbila ako novinárka pre fotografickú galériu. Pôsobila vo viacerých ľudskoprávnych mimovládnych organizáciách a v Kancelárii verejného ochrancu práv na Slovensku. Od roku 2015 žije v Londýne, kde pracuje na komunikačnom oddelení neziskovej organizácie zameranej na pomoc deťom a mládeži.