Martha: Od dievčaťa k žene. Rodinný fotoalbum dospievania

Fotoaparát Sian Davey málokedy opustí rodinný kruh na anglickom vidieku. Napriek tomu jej intímne poetické fotografie vypovedajú o témach, ktoré sú kľúčové pre vývoj človeka, či dokonca celej spoločnosti.

V roku 2015 sme od Sian Davey publikovali sériu Hľadanie Alice o jej najmladšej dcére s Downovým syndrómom. Vo svojom najnovšom projekte sa fotografka a bývalá terapeutka Sian zamerala na svoju nevlastnú dospievajúcu dcéru Marthu.

Sian začala Marthu fotografovať, keď mala šestnásť rokov. Zachytila tak prchavé obdobie plné zmätku, kedy v jednom tele spolunažívajú dievča a mladá žena. Obdobie, kedy sa nám nechce byť zodpovednými a najdôležitejšie sú prvé vzťahy a intímne priateľstvá, pri ktorých naivne veríme, že vydržia navždy. Obdobie miestami nenávidené, no s odstupom času romantizované.
Marthu vidíme bezstarostnú v kruhu kamarátov, nežnú k sestre Alice, unavenú po prebdenej noci, nesmelú, zasnenú, v slzách. Ako skutočnú mladú ženu, nie figurínu z obálok tínedžerských časopisov. Príbeh navyše odhaľuje  vyvíjajúci sa vzťah medzi matkou a nevlastnou dcérou, ktorý často nebýva jednoduchý. Nieto ešte s fotoaparátom v ruke.

Na posledných fotografiách má už dospelá Martha osemnásť rokov a opúšťa rodičovský dom za štúdiom a cestami.

Dve fotografie zo série Martha boli v roku 2016 ocenené v rámci Taylor Wessing National Portrait Prize, jednej z najprestížnejších fotografických cien na svete, a vystavené v Národnej portrétnej galérii v Londýne.

Sian Davey

Sian Davey

Foto

Sian Davey je britská fotografka žijúca v Brightone. Má za sebou 15-ročnú prax ako psychoterapeutka. V roku 2014 získala medzi inými cenu New York Photo Awards a Lens Culture Emerging Photographers Award, taktiež bola finalistkou ceny Taylor Wessing National Portrait Prize 2014. Momentálne je študenkou magisterského štúdia fotografie na Plymouth University. Vystavovala vo Veľkej Británii, v Číne, Španielsku aj v Spojených štátoch.

www.siandavey.com
Romana Juhásová

Romana Juhásová

Fotoeditorka

Fotoeditorka MONO.sk, novinárskej fotografii sa začala venovať počas štúdia žurnalistiky v Bratislave. Vzťah k fotografii a k písanému slovu v minulosti skĺbila ako novinárka pre fotografickú galériu. Pôsobila vo viacerých ľudskoprávnych mimovládnych organizáciách a v Kancelárii verejného ochrancu práv na Slovensku. Od roku 2015 žije v Londýne, kde pracuje na komunikačnom oddelení neziskovej organizácie zameranej na pomoc deťom a mládeži.