Veteráni: Tváre druhej svetovej vojny. Mozaika jednej generácie

Uplynulo 72 rokov od konca najväčšieho konfliktu, ktorý tvaroval svet. Počet priamych svedkov každým rokom klesá. Ukrajinsko-americký dokumentárny fotograf Sasha Maslov svojim projektom Veteráni vytvoril malú časovú kapsulu a mozaiku ľudských príbehov tejto miznúcej generácie.

Sasha začal veteránov druhej svetovej vojny fotografovať a spovedať v roku 2010. V priebehu nasledujúcich šiestich rokov cestoval naprieč Európou, Amerikou a Áziou. Navštívil viac ako dvadsať krajín. Výsledkom sú portréty vyše sto pamätníkov.

Vojaci bojujúci na oboch stranách, partizáni, politickí väzni i národní hrdinovia. Pilot kamikaze, aj vojak nacistickej armády. Kedysi sa ich cesty možno pretli na rovnakých frontoch. Teraz pózujú vo svojich domovoch, malých osobných svetoch. Niektorí hrdo s medailami na hrudi, iní pokorne hľadia do zeme a spomínajú. Fotografie sprevádzajú príbehy. O vojne, no inak ako z historickej literatúry. O vojne a človeku, ako dokáže otriasť tým malým osobným svetom.

Niektorí z fotografovaných veteránov už dnes nežijú.

Projekt bol 2. Mája 2017 vydaný knižne. Publikáciu Veteráni: Tváre druhej svetovej vojny si môžete objednať tu.

Herbert Killian, Viedeň, Rakúsko

Dmytro Verholjak, Markova, Ukrajina

Jean-Jacques Auduc, Le Mans, Francúzsko

Jack J Diamond, Miami, Florida

Tadakazu Usami, Narita, Japonsko

Romana Juhásová

Romana Juhásová

Fotoeditorka

Fotoeditorka MONO.sk, novinárskej fotografii sa začala venovať počas štúdia žurnalistiky v Bratislave. Vzťah k fotografii a k písanému slovu v minulosti skĺbila ako novinárka pre fotografickú galériu. Pôsobila vo viacerých ľudskoprávnych mimovládnych organizáciách a v Kancelárii verejného ochrancu práv na Slovensku. Od roku 2015 žije v Londýne, kde pracuje na komunikačnom oddelení neziskovej organizácie zameranej na pomoc deťom a mládeži.

Sasha Maslov

Sasha Maslov

Foto

Sasha Maslov je ukrajinsko-americký fotograf žijúci v New Yorku. Vystavoval v galériách naprieč Európou a Spojenými štátmi. Pravidelne prispieva do popredných časopisov a publikácií v New Yorku aj vo svete a pracuje na vlastných dokumentárnych projektoch. Viac o veteránoch na www.veterans.sashamaslov.com.