Migrácia nie sú len počty migrantov, ale aj ženy, ktoré zostali
Migrácia sa u nás často skloňuje najmä v súvislosti s počtami tých, ktorí sa snažia viac, či menej úspešne prekročiť hranice do Európy. Súčasťou migračného procesu sú však aj milióny žien a detí, ktoré zostávajú vo svojich krajinách a prežívajú každodenné životy bez svojich najbližších aj niekoľko rokov.
„Spôsob, akým čas prežívame my, je úplne iný od toho vášho,“ vysvetlila mi senegalská feministka Codou Bop. „Ak je muž preč hoci aj päť rokov, v našom ponímaní to nie je veľa, pretože to, čo získame, stojí za to, čo stratíme,“ dodala.
V Senegale, Mexiku aj v Etiópii sme stretli ženy, ktoré nevideli svojich manželov, otcov či synov aj desiatky rokov, nielen päť. Žijú často ako nelegálni migranti v krajinách, o ktorých si mysleli, že v nich nájdu lepšiu budúcnosť – nie pre seba, ale predovšetkým pre svoje rodiny.
Tie rodiny zatiaľ vo svojich pôvodných komunitách hľadajú, ako sa vysporiadať s odchodom otca, s dôverou k manželovi, o ktorého živote nevie žena ani to, kde sa odohráva, či s neľahkou ekonomickou situáciou, ak sa migrantovi nedarí, či nebodaj po ceste zomrie.
Často sa ma pýtajú, čo majú ženy, ktoré zostali, spoločné. Istú dávku smútku nájdete v každodennom živote každej jednej. Nech už je to preto, že sú samy – bez svojich blízkych, alebo z toho, že žijú v spoločnosti, v ktorej sa nemôžu prejaviť, ozvať či si dokonca vybrať manžela. Okrem smútku ich však spája aj odhodlanie, s ktorým zvládajú zmeny, čo do ich životov priniesla migrácia.
Projekt pomalej žurnalistiky Ženy, ktoré zostali odkrýva, ako sa rodiny a najmä ženy vo svete vyrovnávajú s migráciou svojich blízkych.
Sledujte na Facebooku projekt Ženy, ktoré zostali.
Mexiko
Senegal
Etiópia
Pozvánka
Autori projektu pozývajú na fotografickú výstavu Ženy, ktoré zostali / Women Who Stay, ktorú otvoria 19. 4. o 18:30 v Open Gallery na Baštovej 5 v Bratislave. Výstava sa koná do 27. 4. 2018 v rámci 13. ročníka festivalu [fjúžn], ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku. V stredu 25. 4. sa bude konať komentovaná prehliadka, na ktorej Magdaléna a Noel prezradia príbehy zo zákulisia prác na projekte