Dilemy: Sťažovať sa na nepríjemných dôchodcov, ktorí sa nedokážu aj tak zmeniť?

V podcaste Dilemy z dielne MONO.sk diskutujeme o každodenných problémoch, ktoré trápia vás i nás. Pošlite nám tie svoje na otazky@mono.sk.

V tomto diele podcastu sme diskutovali o týchto otázkach:

• Kolega používa rasistické slová alebo narážky, napríklad hovorí o Rómoch ako pričmudených. Prekáža mi to, ale neviem, aká je primeraná reakcia na takéto výroky.

• Už párkrát sa mi stalo, že som išla do nejakej firmy a napríklad na recepcii je starší človek, zjavne dôchodca, ktorý si takto privyrába. Občas sú veľmi nepríjemní a mám chuť sa na nich sťažovať, ale nerobím to preto, lebo viem, že privyrobiť si k dôchodku im pomôže a mrzelo by ma, ak by som im mohla spôsobiť vyhadzov, a zároveň viem, že historicky tie služby u nás nemali vysokú úroveň a na to sú zvyknutí a oni sa už zmeniť nedokážu. Mám sa na nich sťažovať, alebo nie?

• O mesiac mám nastúpiť do novej práce, v starej som už podal výpoveď. Medzitým som dostal ale ponuku z ďalšej práce, ktorá by mala začať o tri mesiace. Dva mesiace po nástupe do novej práce z nej teda odídem. Ak by som im to prezradil, dva mesiace by som zrejme ostal bez práce, ak im to nepoviem, nie je to taktiež veľmi fér voči nim. Ako sa zachovať?

Priniesli sme vám ďalší diel podcastu Dilemy. Budeme radi, ak sa prihlásite na jeho odber cez iTunes, RSS alebo sa prihláste do nášho newslettru s novinkami a okrem nových dielov podcastu sa vždy dozviete aj o našich nových článkoch.

Diskutovali:

Anna Remišová (*1954)

Anna Remišová (*1954)

je profesorka na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave a špecializuje sa na témy podnikateľskej a manažérskej etiky. Na tému etiky napísala niekoľko kníh: Súčasné trendy podnikateľskej etiky. Etické vedenie ľudí v slovenskom podnikateľskom prostredí, Etika a ekonomika, Etika médií, Podnikateľská etika v praxi – cesta k úspechu, Manažérska etika, Etické kódexy a Podnikateľská etika (Úvod do problematiky). (Foto: Mafra Slovakia)

Fero Paulíny (*1984)

Fero Paulíny (*1984)

odkedy si pamätá, vždy chcel byť v mimovládke. Už 9 rokov teda robí pre Alianciu Fair-play – watchdog, ktorý sa snaží krotiť moc a pozerať politikom na prsty. V Aliancii sa venuje oceneniu Biela vrana, zastrešuje protikorupčné eventy a komunikuje na webe. Ak by mohol robiť čokoľvek, editoval by texty. Nad etickými dilemami rozmýšľa v sprche a v MHD.

Veronika Pizano (*1985)

Veronika Pizano (*1985)

má v MONO na starosti newslettre a produkciu podcastu Dilemy. Vyštudovala marketing, ktorému sa venuje vo vydavateľstve W Press, ktoré vydáva časopis .týždeň. Bloguje na rôzne spoločenské témy. Venuje sa aj téme slovenského pôrodníctva, o ktorom vydala s Ivetou Aldana a Luciou Lišiakovou knihu Ešte netlačte.

www.veronika.pizano.sk
  • PRODUKCIA: Veronika Pizano
  • HUDBA A STRIH: Marián Jaslovský